koochAdmin 1401/10/10 0 نظر

نوسانات ارز و تاثیر آن بر قیمت مسکن ملی

به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران تغییرات و نوسانات نرخ ارز تاثیری بر هزینه ساخت مسکن ملی ندارد.

 

به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران تغییرات و نوسانات نرخ ارز تاثیری بر هزینه ساخت مسکن ملی ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: نوسانات اخیر قیمت ارز تاثیری بر هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ندارد؛ چرا که قرارداد پروژه‌ها از قبل منعقد شده است.

خلیل محبت‌خواه درباره تاثیر احتمالی افزایش قیمت ارز بر نرخ مصالح و هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اظهار کرد: با توجه به اینکه قرارداد پروژه‌های در حال ساخت نهضت ملی مسکن در استان تهران منعقد شده، افزایش احتمالی هزینه‌ها شامل این قراردادها نمی‌شود و فعلا نرخ‌ها تغییری نکرده است.
وی افزود: در حال حاضر با قراردادهای قبلی کار می‌کنیم و پروژه‌ها فعال است. فقط باید متمم وام تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان پرداخت شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره افزایش حدود ۴۰۰ درصدی قیمت یونولیت نیز گفت: ما سفت‌کاری و مرحله نصب یونولیت را در بعضی پروژه‌ها تمام کرده‌ایم و به نازک کاری رسیده‌ایم.

به گفته محبت خواه، متقاضیانی که آورده ۴۰ میلیون تومانی را تکمیل کرده‌اند پروژه های آنها شروع شده و در بعضی از شهرهای استان تهران هم در حال آغاز است.

 

تاثیر ارز بر بازار مسکن
آمار و ارقام نشان می‌دهد دوره‌ اثرگذاری نرخ ارز بر بازارهای موازی از جمله مسکن کوتاه شده و به میزان رشد قیمت دلار با مقدار اندکی شدت و ضعف، بازار ملک نیز تاثیر می‌پذیرد.
در سال‌های دور معمولا بازار مسکن نسبت به تحولات اقتصادی دیرتر از طلا و ارز واکنش نشان می‌داد اما دو سه سالی است که نوسانات بازارهای موازی به سرعت بر قیمت ملک تاثیر می‌گذارد.

از آبان سال گذشته تا کنون قیمت هر متر خانه در تهران با رشد ۴۶ درصد مواجه شده و از متوسط ۳۲ میلیون تومان در هر متر مربع به ۴۶.۷ میلیون تومان رسیده است. تورم عمومی نقطه به نقطه هم در حال حاضر به ۴۸.۵ درصد رسیده که تقریبا با رشد قیمت مسکن برابری می‌کند.

از سوی دیگر قیمت دلار با افزایش حدود ۴۰ درصد طی یک سال گذشته مواجه شده است. اسکناس آمریکایی آذر پارسال در محدوده ۲۸ هزار تومان قرار داشت که هم‌اکنون در بازار متشکل ارزی ۳۶ هزار و ۲۰۰ و در صرافی‌ها تقریبا ۳۹ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارد.

در بازه کوتاه مدت نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار مسکن تحت تاثیر بازارهای موازی است. این موضوع را فعالان صنعت ساختمان که دائما شاهد اثرگذاری بازار ارز بر قیمت نهاده‌های ساختمانی هستند تایید می‌کنند.

مقایسه قیمت خانه با نرخ دلار گویای آن است که همسویی نسبی بین این دو شاخص وجود دارد. دلار تا شهریورماه در محدوده ۳۲ هزار تومان بود و در حال حاضر به ۳۹.۲ هزار تومان رسیده که افزایش ۲۲.۵ درصد را به ثبت رسانده است.

قیمت هر متر خانه در تهران اما از شهریور تا آبان افزایش ۸ درصدی را نشان داد و در عرض دو ماه طبق شاخص بانک مرکزی از میانگین ۴۳.۲ میلیون تومان در شهریور به ۴۶.۷ میلیون تومان در آبان رسید. گزارش آذرماه هنوز اعلام نشده اما پیش‌بینی نوسان قیمت مسکن در ماه مذکور هم دور از ذهن نیست. قیمت مسکن شهر تهران تحت تاثیر رشد قیمت دلار و انتظارات تورمی فقط در یک ماه منتهی به آبان ۶.۸ درصد رشد کرد.

 

گروه بزرگ کوچ

پیام بگذارید